Przepis na nalewkę i syrop z pędów sosny

O właściwościach pędów sosny możesz przeczytać tutaj.


Zbiory

Pędy sosny zbiera się w kwietniu i maju, a w województwach północnych nawet do końca czerwca. Zbierane przez nas pędy powinny mieć niewielką długość od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów. To właśnie w krótkich pędach znajdziemy największą koncentrację substancji czynnych.


Przepis na nalewkę 

1 kg pędów sosny
1 kg cukru
1 l spirytusu
0,5 litra wódki

Zebrane pędy sosny wkładamy do dużego słoika i zasypujemy cukrem do poziomu pędów. Całość zalewamy 1/5 objętości spirytusu i czekamy aż pędy puszczą soki (ok. 1,5-2 tygodnia). Następnie dolewamy resztę spirytusu i dociskamy pędy tak, żeby całość była zanurzona w alkoholu. W ten sposób zostawiamy słój w ciemnym pomieszczeniu na około 2 miesiące. Po upłynięciu czasu przecedzamy całość przez gazę i dodajemy wódki (opcjonalnie). Nalewkę spożywamy w celach profilaktycznych w umiarkowanych ilościach. 🙂
Nalewki nie należy rozcieńczać wodą.

Dla dorosłych polecam nalewkę, a dla dzieci polecam przepis na syrop.


Przepis na syrop (wg. Skarzyński A)

1 kg świeżych pędów sosny gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut w 3 litrach wody. Następnie odstawiamy na 10 dni, a po upływie tego czasu przecedzamy przez płótno i ponownie gotujemy z dodatkiem 1 kg cukru. Syrop powinien mieć gęstość miodu. Pijemy 3-4 łyżki w stanach zapalnych dróg oddechowych.


Źródła:
https://rozanski.li/
Skarzyński A. Zioła czynią cuda. Lecznicza moc ziół. (1994, Agencja Wydawnicza Comes)
Kuźnicka B, Dziak M. Zioła i ich zastosowanie (1987, PZWL)
Tyszyńska-Kownacka D, Starek T. Zioła w polskim domu
Własne doświadczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 × 3 =