Przepis na szybkie domowe bułki bezglutenowe

Osoby będące na diecie bezglutenowej wiedzą jak ciężko jest uzyskać smaczne pieczywo w wersji domowej. Z drugiej strony ogólnodostępne pieczywo bezglutenowe jest bardzo często niskiej jakości. Dodatki do żywności w postaci konserwantów, utwardzonych tłuszczy oraz np inuliny przemysłowej są w pieczywie bezglutenowym uznane za normę. Odmianę mogą stanowić chleby i bułki bezglutenowe kupowane w małych sklepach rzemieślniczych jednak dostępność i cena są tutaj także problemem. Samodzielnie możemy zdecydować się na upieczenie chleba lub bułek na drożdżach lub zakwasie. O ile zakwas wydaje się dobrym wyborem o tyle wytworzenia chleba przy użyciu zakwasu jest procesem pochłaniającym dużo czasu i samozaparcia, a często brakuje także ‚ręki do zakwasu’ (Ci, którzy próbowali wiedzą o czym piszę) :)))

Z drugiej strony możemy upiec chleb na drożdżach jednak te czasem powodują alergię lub nietolerancje pokarmowe. W odpowiedzi na napotkane problemy udało mi się stworzyć przepis który nie tylko będzie prosty w wykonaniu ale także nie zajmuje dużo czasu. 

Składniki na moje bułki bezglutenowe (6 bułek):
– 200 g mąki ziemniaczanej
– 150 g mąki gryczanej
– 8 g łuski babki jajowatej
– 9 g soli z dużą zawartością potasu
– 35 g oliwy z oliwek
– 1 i 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
– 3 łyżki octu winnego
– 320 gram mleka migdałowego lub wody

Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki a następnie dodajemy składniki mokre. Po odczekaniu około 15-20 minut formujemy bułki i wstawiamy do piekarnika na ustawionego na 180 stopni. Pieczemy przez około 20 minut.

Smacznego!

PS: Pamiętacie, babka jajowata jest źródłem błonnika i u niektórych osób może wywoływać w nadmiarze problemy jelitowe. Powodem takiego stanu rzeczy może być niedostateczne spożycie wody (błonnik wiąże wodę), więc pamiętajcie o odpowienim nawodnieniu w czasie spożywania bułek i nie przesadzajcie z ich ilością (wiem, nie jest łatwo). :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 + 20 =