5 właściwości pędów sosny, o których nie możesz nie wiedzieć

Jako, że sezon na pędy sosny w pełni postanowiłam napisać kilka słów o tym cennym surowcu naturalnym. Swoją pierwszą nalewkę z pędów sosny zrobiłam 3 lata temu i nie ukrywam, że spożywanie jej jest istną przyjemnością. Nalewka z pędów sosny nie dość, że smakuje obłędnie to niesie za sobą wiele właściwości zdrowotnych. Właśnie te postaram się dzisiaj opisać. 🙂

W pędach sosny znajduje się bardzo wiele substancji, które wykazują działanie na organizm człowieka. Z powszechniej znanych substancji są to witamina C, olejki eteryczne, gorycz, garbniki, kamfora, flawanony czy terpinen. Pędy sosny zawierają ich zdecydowanie więcej, guru polskiej fitoterapii, dr. Różański wymienia aż 20 substancji czynnych, jednak te wielu czytelnikom zapewne nie będą wiele mówić. Poza tym pędy sosny zawierają także aminokwasy, sole mineralne i węglowodany. Skupmy się jednak na właściwościach.

Działanie w przeziębieniach i zapaleniu oskrzeli
Przetwory z pędów sosny zalecane są na przeziębienia. Zawarte w pędach olejki lotne, pinen i limonen działają wykrztuśnie, powodując rozrzedzenie wydzielin i ułatwiają ich transport w drogach oddechowych. Olejki działają też napotnie, dzięki czemu procesy samoleczenia w czasie infekcji zachodzą bardziej wydajnie. W zapaleniach oskrzeli stosuje się także inhalacje z olejkami eterycznymi z sosny (max. 6 kropli na 2 litry wrzątku).

Działanie rozkurczowe
Przetwory z sosny mają także działanie moczopędne i rozkurczowe, co może być pomoce we wspomaganiu leczenia chorób układu moczowego.

Działanie bakteriobójcze
Dzięki licznym substancjom czynnym, które występują w zmiennych stężeniach pędy i pąki sosny mają także działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Łuszczyca
W Jako jeden ze sposobów na zewnętrzne objawy łuszczycy O. Andrzej Klimuszko i ojcowie Bonifratrzy zalecają kąpiele w mieszankach zawierających pączki sosny. Składają się one z gotowanych otrąb pszennych, ziaren gorczycy białej, słomy owsianej i wcześniej wspomnianych pączków sosny.

Zbiory
Pędy sosny zbiera się w kwietniu i maju, a w województwach północnych nawet do końca czerwca. Zbierane przez nas pędy powinny mieć niewielką długość od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów. To właśnie w krótkich pędach znajdziemy największą koncentrację substancji czynnych.

Przepis na nalewkę i syrop znajdziesz tutaj.

Źródła:
https://rozanski.li/
Skarzyński A. Zioła czynią cuda. Lecznicza moc ziół. (1994, Agencja Wydawnicza Comes)
Kuźnicka B, Dziak M. Zioła i ich zastosowanie (1987, PZWL)
Własne doświadczenia
Tyszyńska-Kownacka D, Starek T. Zioła w polskim domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sixteen − 2 =